Akademia Lwic – Komunikacja dla Kobiet

Skąd pomysł na bloga o komunikacji dla kobiet?

Czy znacie to powiedzenie, że jak kobieta mówi “nie”, to znaczy, że “tak”, “nie” albo “może”? Ile jest w nim prawdy? Czy rzeczywiście kobiety nie wiedzą czego chcą? A może, wiedzą, ale nie potrafią tego przekazać? Niezależnie od tego, jak głupi i szkodliwy wydaje mi się ten stereotyp, skłonił  mnie on do pewnej refleksji. Mianowicie, że choć umiejętności komunikacyjne to potężne narzędzie, a kobiety mają doskonałe predyspozycje, by z tego narzędzia w pełni korzystać, mało która z nich potrafi się nim efektywnie posługiwać.

Ale to nie wszystko. Tak naprawdę największym problemem nie jest to, jak kobiety komunikują się z innymi, a to, jak rozmawiają same ze sobą. Większość bitew o zmianę na lepsze, przegrywamy bowiem we własnej głowie. “Nie uda mi się”, “Znowu nawalę, “Tylko się ośmieszę” – właśnie takie komunikaty przekazujemy sobie same, skutecznie sabotując wszystkie nasze działania. A przecież umiejętności efektywnej komunikacji, tej interpersonalnej, ale i tej z samą sobą, można się z powodzeniem nauczyć.

Jestem lingwistką i od lat zajmuję się ludzkim umysłem oraz językiem i komunikacją. (Język i komunikacja są bowiem obserwowalnym odbiciem procesów myślowych.) Lingwistyka jest nie tylko dziedziną nauki, w której się wyspecjalizowałam, ale przede wszystkim, jest jedną z moich największych pasji, źródłem fascynacji i moim konikiem. Niemniej jednak, nie tylko pasja skłoniła mnie do tego, by stworzyć Akademię Lwic. Pomysł ten zrodził się raczej z chęci podzielenia się moją wiedzą i własnym doświadczeniem z innymi kobietami. Chcę  by kobiety uwierzyły, że umiejętności komunikacyjne to, przede wszystkim, wspaniałe narzędzie. Narzędzie, które mają na wyciągnięcie ręki, i które, umiejętnie użyte, może być kluczem do sukcesu w wielu dziedzinach życia.

A co z Panami?

Jeżeli jesteś mężczyzną i jakimś cudem trafiłeś na mojego bloga, rozgość się i poczuj się tutaj mile widziany. Nie uciekaj! Musisz mi jednak wybaczyć, że będę tutaj pisać przede wszystkim z myślą o kobietach. Dlaczego? Dlatego, że sama jestem kobietą, lubię przebywać w towarzystwie kobiet i z nimi rozmawiać. Dlatego też, że kobiety i mężczyźni, ze wzgledow nie tylko biologicznych, ale przede wszystkim kulturowych, komunikują się w inny sposób i stoją przed innymi wyzwaniami komunikacyjnymi. I wreszcie, dlatego, że oprócz tekstów związanych ściśle z lingwistyką i komunikacją, chcę  tu umieszczać również treści o charakterze feministycznym .

Tak, jestem feministką i nie zawaham się o tym pisać!

Jestem przekonana o tym, że wiele problemów komunikacyjnych kobiet nie wynika z braku wiedzy czy umiejętności.  Problemy te wynikają raczej ze stereotypów oraz wymogów i ograniczeń kulturowych, z którymi kobiety muszą się na co dzień mierzyć. Tematyka ta jest dla mnie bardzo istotna i będę się do niej tutaj często odnosić. Dlatego też, niezależnie od tego czy jesteś kobietą czy mężczyzną, jeśli z feminizmem jest Ci zupełnie nie po drodze, to prawdopodobnie Ci się tutaj nie spodoba.

Wszystkich innych, zainteresowanych szeroko rozumianą komunikacją dla kobiet, zapraszam serdecznie do czytania moich artykułów i dzielenia się waszymi spostrzeżeniami i opiniami. Będzie mi bardzo miło Was tutaj gościć!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *