Komunikacja intrapersonalna, czyli rozmowa z  samą sobą

Czy Ty gadasz sama do siebie? Jeśli tak, nie musisz się martwić, nie jest to żadne zaburzenie, tylko całkiem normalne i pożyteczne zjawisko. Ma nawet fachową nazwę i pełni bardzo istotną rolę w naszym życiu. Mowa oczywiście o komunikacji intrapersonalnej, czyli rozmowie z sobą samą.

Co to jest komunikacja intrapersonalna?

Kiedy mówimy o komunikacji, mamy najczęściej na myśli komunikację interpersonalną, czyli taką, która odbywa się pomiędzy przynajmniej dwoma osobami. (O komunikacji interpersonalnej możesz poczytać tutaj.) Zauważ jednak, że rozmowa z sobą samą przybiera bardzo często formę, przypominającą raczej dialog niż monolog. Po pierwsze, podczas takiej rozmowy nie wysyłamy komunikatów w przestrzeń, tylko do własnego wnętrza. Jednak, co jest ważniejsze, komunikaty te nie pozostają bez odpowiedzi – z reguły same na nie reagujemy. To właśnie dlatego, również w przypadku tak zwanego “gadania do siebie”, mamy do czynienia z rodzajem komunikacji.

Komunikacja intrapersonalna jest zatem rozmową z sobą samą. O ile nie odbywa się ona bez przerwy i na głos, nie jest niczym niepokojącym. Często mówimy do siebie na przykład wtedy, gdy chcemy coś zapamiętać lub po to, by ułatwić sobie organizację czasu. Tak, jak wtedy gdy planując swój poranek, mówisz sobie “najpierw zjem śniadanie, a potem od razu zabieram się do pracy”. Lub podczas męczącego dnia, gdy powtarzasz w swojej głowie “jeszcze tylko godzina pracy i do domu”. Wbrew pozorom, mówienie do siebie ma całkiem sporo użytkowych funkcji.

W szerszej perspektywie jednak, komunikacja intrapersonalna, pełni w naszym życiu o wiele ważniejszą rolę. Jest bowiem kluczem do budowania relacji z samą sobą. I dokładnie tak, jak jakość relacji z innymi ludźmi zależy od Twoich umiejętności komunikacyjnych, również Twoja własna relacja z samą sobą, zależy od tego w jaki sposób ze sobą rozmawiasz. Zastanów się teraz, jakie komunikaty wysyłasz sobie najczęściej.

Jak wyglądają Twoje rozmowy z samą sobą?

Z moich obserwacji wynika, że kobiety mają bardzo często tendencje do tego by traktować siebie same gorzej niż traktowałyby innych ludzi. Są wobec siebie bardziej krytyczne i bardziej wymagające, nie wierzą we własne możliwości i nie doceniają własnych osiągnięć. Jeżeli jesteś jedną z tych kobiet, wyobraź sobie teraz proszę jaki wpływ na Twoje życie miałoby otaczanie się osobami, które zawsze podcinają Ci skrzydła, wyśmiewają Twoje marzenia, czasem nawet Cię obrażają i nigdy nie są z Ciebie zadowolone lub dumne. Jaką motywację do działania miałabyś w sytuacji, gdyby osoby te powtarzały Ci ciągle, że Ci się nie uda, że nie dasz rady, że jesteś na to zbyt beznadziejna? Prawdopodobnie, nie miałabyś wtedy motywacji do niczego.

A teraz pomyśl, czy osoba, z którą przebywasz najczęściej, czyli Ty sama, nie jest właśnie taką toksyczną przyjaciółką.

Słowa są odbiciem naszych myśli, ale tak, jak w każdej innej komunikacji, również w komunikacji intrapersonalnej, relacja między językiem a myślą jest dwukierunkowa. Oznacza to również, że  słowa kreują myśli. Myśli z kolei, wpływają na to, jak radzimy sobie z emocjami i jak działamy. To dlatego, tak ważnym jest byś nauczyła się rozmawiać sama ze sobą, byś zbudowała ze sobą zdrową i dobrą relację. Bez tego, w każdym działaniu to właśnie Ty będziesz swoją największą sabotażystką.

Jak, w takim razie, zacząć uzdrawiać relacje z samą sobą poprzez komunikację intrapersonalną?

Pierwsze kroki w tym kierunku są jednocześnie bardzo proste i bardzo trudne. Bądź dla siebie taką osobą, jaką chciałabyś mieć za najlepszą przyjaciółkę. W słowach kierowanych do samej siebie, bądź szczera, ale bądź też miła, bądź wymagająca, ale bądź też wyrozumiała. Rozmawiaj ze sobą tak, jak rozmawiałabyś z osobą, na której szczęściu Ci zależy. Bo przecież to na Twoim szczęściu właśnie Ci zależy, prawda?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *