Komunikacja niewerbalna – pierwszy krok, by ją opanować

Czy wiesz jak postrzegają Cię inni ludzie? Robisz wrażenie kobiety pewnej siebie, czy raczej szarej myszki?  A może to, jak widzą Cię inni, nie zgadza się w ogóle z tym, jaka naprawdę jesteś? Znajomość zasad komunikacji niewerbalnej jest nie tylko kluczem do odpowiedzi na powyższe pytania. Jest również sposobem na to, by być odbieraną przez innych, dokładnie tak, jak sobie tego życzysz.

Co to jest komunikacja niewerbalna?

Komunikacja niewerbalna dotyczy wszystkich komunikatów, które wysyłamy bez użycia słów. Obejmuje ona wygląd fizyczny, postawę ciała, mimikę, większość gestów, ton głosu, a nawet spojrzenie i sposób w jaki wykorzystujemy przestrzeń i czas w interakcji z innymi osobami.

Pisałam już o tym, że przy interpretacji konkretnych komunikatów, to nie słowa, a właśnie komunikacja niewerbalna odgrywa najistotniejszą rolę (możesz o tym przeczytać tutaj). Wyobraź sobie na przykład znajomą, która na Twój widok mówi z szerokim uśmiechem “O, świetna fryzura! Nowa?”. Brzmi to zupełnie jak miły komplement, prawda? Załóżmy jednak, że owa znajoma, wypowiada te same słowa z kpiącym uśmieszkiem na twarzy. Od razu zrozumiesz, że koleżanka wcale nie chce być wobec Ciebie miła. Zauważ, że w obu sytuacjach, zmienił się jedynie komunikat niewerbalny. Jednak to właśnie on decyduje o poprawnej interpretacji przekazu.

Komunikacja niewerbalna kobiet. Gdzie leży problem?

Kobiety potrafią być prawdziwymi mistrzyniami wyłapywania i interpretowania niewerbalnych sygnałów wysyłanych przez innych ludzi. To dzięki zmysłowi obserwacji, inteligencji emocjonalnej i intuicji kobiety potrafią porozumiewać się z dziećmi, które nie opanowały jeszcze języka mówionego. Potrafią też rozszyfrować oszusta lub zauważyć zły nastrój bliskiej osoby, nawet wtedy, gdy ta nic o tym nie mówi. Niestety zdarza się jednak dosyć często, że ta kobieca umiejętność rozumienia sygnałów wysyłanych przez innych ludzi, nie idzie w parze z umiejętnością kontrolowania własnej ekspresji niewerbalnej.

Dlaczego, jednak, miałabyś chcieć ją kontrolować?

Dlatego, że to właśnie od komunikatów niewerbalnych, które wysyłasz nieświadomie, zależy to, jak będą postrzegać Cię inni ludzie. Opanowanie własnej ekspresji niewerbalnej sprawi, że wydasz się pewniejsza siebie, nawet wtedy gdy przeżywasz akurat ogromną tremę. Nada siłę i znaczenie Twoim wypowiedziom, wtedy, gdy najbardziej tego potrzebujesz. Sprawi też, że inni będą brali Cię na serio, wtedy, gdy tego chcesz lub odbiorą Cię jako osobę rozluźnioną i sympatyczną, gdy akurat to będzie Ci najbardziej na rękę.

Jak zatem zabrać się do ćwiczenia ekspresji niewerbalnej?

Podstawą do pracy nad własną ekspresją jest świadomość swojego ciała. Musisz wiedzieć jaką postawę ciałą przybierasz nieświadomie podczas rozmowy, zaobserwować jak zachowują się Twoje dłonie i stopy, jakiej mimiki używasz i jak brzmi Twój głos w uszach innych. Z mojego doświadczenia wynika, że większość kobiet, takiej właśnie świadomości nie posiada. To między innymi dlatego, tak często nie podobamy się sobie na zdjęciach czy nagraniach wideo. Zwłaszcza tych zrobionych z zaskoczenia. Inaczej wyglądamy we własnej wyobraźni, inaczej zaś w rzeczywistości. I właśnie dlatego, świadomość swojego ciała powinna być dla Ciebie punktem wyjścia do dalszego rozwoju.

W następnym artykule przygotuję dla Ciebie ćwiczenie, które pozwoli Ci zacząć pracę nad Twoją ekspresją niewerbalną oraz rozpiszę kilka najważniejszych punktów, na które powinnaś zwrócić uwagę podczas analizy sygnałów, wysyłanych przez Ciebie nieświadomie. Nikt nie mówił, że będzie łatwo!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *