Poznaj Pana Mózga, czyli umysł pod kontrolą.

Pan Mózg to inteligentny i ekscentryczny jegomość. Masz z nim często do czynienia, ale jest bardzo prawdopodobne, że jeszcze niezbyt dobrze go znasz. Kiedy poznasz go lepiej i zaprzyjaźnisz się z nim, może okazać się Twoim najużyteczniejszym pomocnikiem i  doskonałym doradcą. Poznaj Twojego osobistego Pierwszego Sekretarza i dowiedz się jak najefektywniej z nim współpracować.

Na początku wyjaśnię, że kiedy mówię o Panu Mózgu mam na myśli personifikację nie mózgu jako fizycznego organu, ale personifikację umysłu. Oznacza to, że mówię o tych aktywnościach mózgu, których posiadania jesteśmy świadome. Mam tu na myśli przede wszystkim aktywności takie jak myślenie, zapamiętywanie, postrzeganie czy uczenie się. To właśnie umysł nazwałam na potrzeby tego artykułu Panem Mózgiem. Brzmi to według mnie o wiele zabawniej, a moim dzisiejszym celem, jest przekonanie Cię, żebyś nie brała Twojego umysłu tak zupełnie na serio.

Jak działa Twój umysł?

Pan Mózg jest Twoim inteligentnym, ale jednocześnie bardzo ekscentrycznym Pierwszym Sekretarzem. Jego zadaniem jest pozyskiwanie, porządkowanie, magazynowanie i przetwarzanie informacji tak, byś mogła je odpowiednio wykorzystać. Pan Mózg uwielbia porządek, strukturyzację i systematyzację. Nawet jeżeli Ty sama nie przypominasz w niczym perfekcyjnej pani domu, trzymasz faktury razem z przepisami na ciastka i, tak naprawdę, jesteś Królową Chaosu, Twój osobisty Pan Mózg, ma zawsze tendencję do obsesyjnego porządkowania informacji.

Pan Mózg zarządza Twoim archiwum wiedzy, które składa się z tysięcy regałów i setek tysięcy pudełek. Do tych pudełek wkłada on każdą nową informację i robi to w bardzo uporządkowany i metodyczny sposób. Pan Mózg jest bardzo przywiązany do swojego archiwum i struktury w nim panującej. Bywa jednak, że właśnie przez to, staje się on odrobinę zamknięty w sobie i zachowawczy. To dlatego, gdy widzisz potrzebę weryfikacji własnych opinii czy poglądów, wprowadzenia zmian w Twoim sposobie myślenia lub przyznania się do błędu, Pan Mózg zaczyna się buntować. Każda taka zmiana oznacza dla niego restrukturyzację w jego ukochanym archiwum. A jest to coś, czego mało elastyczny Pan Mózg bardzo nie lubi.

Jak elastyczny jest Twój umysł?

Może się zdarzyć, że Twój Pierwszy Sekretarz stanie się również bardzo nadopiekuńczy i zapragnie przejąć całkowitą kontrolę nad Twoim życiem. Jako że sam nie przepada za zmianami i nie chce się wysilać, zacznie odradzać Ci wszelkie, jego zdaniem, ryzykowne kroki. Takie, na przykład, jak podjęcie nowego wyzwania, zmiana sposobu myślenia czy zaryzykowanie własnej dumy poprzez przyznanie się do błędu. Może się zdarzyć, że taki Pan Mózg zacznie działać nie w imię Twojego dobra, a w imię własnej wygody.

Taki zachowawczy i leniwy Pan Mózg użyje wszelkich sposobów by odwieść Cię od Twoich ryzykownych pomysłów. Jego metody są jednak łatwe do prześwietlenia. Leniwy Pan Mózg będzie wyolbrzymiał możliwe skutki Twoich zbyt odważnych decyzji. Podsunie Ci również katastroficzne wizje ośmieszenia się i porażki. I przede wszystkim, postara się zamęczyć Cię swoim nieustannym pesymistycznym monologiem. Pan Mózg zrobi wszystko, byś zostawiła sprawy takimi jakie są. Według niego, nawet te możliwie pożyteczne zmiany, są niepotrzebne, jeśli nie są niezbędne.

Wszystko to, tyczy się jednak Pana Mózga, który w pewnym momencie Twojego życia stał się mało elastyczny lub wygodnicki. Nie należy jednak zapominać, że Pan Mózg to z natury  bardzo inteligentny i kreatywny jegomość.

Jak zatem, pobudzić Twój umysł do pracy, przeciągnąć go na własną stronę i zrobić użytek z jego niesamowitych umiejętności?

Przede wszystkim zdystansuj się do Twojego osobistego Pana Mózga. Twój umysł jest częścią Ciebie, ale nie jest Tobą. Kiedy zaczyna działać na rzecz własnej wygody, a nie Twojego dobra, pora powiedzieć mu stop! Pokaż Panu Mózgowi, kto tutaj jest szefową i zmuś go do pracy na Twój użytek. Po pierwsze, naucz Pana Mózga myśleć poza jego ukochanymi zakurzonymi pudełkami. Po drugie, wytrenuj go w prezentowaniu obiektywnych i konkretnych dowodów na poparcie jego punktu widzenia. Po trzecie, nie słuchaj jego porad, gdy widzisz, że chce Cię zmanipulować. Po czwarte, nie daj się przekonać do tego, że zmiany są niepotrzebne.

I najważniejsze, nie bierz go tak zupełnie na serio!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *